designové fasády
Fasáda domu je nejen vizitkou majitele, současně musí splňovat další parametry tepelně-izolačních požadavků – odolnost vůči vodě, větru, mrazu i vysokým teplotám. Fasáda je finální vrstva konstrukčního systému.
Rozlišujeme fasády kontaktní a fasády odvětrávané. Kontaktní se používají spíše na zděné systémy a závěrečnou vrstvou bývá různě dekorovaná omítka. Kontaktní fasádu lze použít samozřejmě i u dřevostaveb. Odvětrávané fasády se zpravidla realizují u dřevostaveb.
Fasádních systémů – materiálů je celá řada. Zmíníme zde nejoblíbenější materiály, které bývají používány v souvislosti s fasádou odvětrávanou. Patří mezi ně určitě dřevo. Kvalitní dřevěná fasáda v létě ochlazuje, v zimě izoluje. Kromě úžasných vlastností různých dřevin, které lze na fasádu použít, je nesporně zajímavá také otázka estetická. Architekti a designeři rádi využívají dřeva a jeho kombinací a přirozených vlastností k dokončení architektonického díla hodného obdivu. Kde jsou doby, kdy se štít domu obložil palubkami. Současná architektura využívá k obkladům i méně známé profily a tloušťky materiálů, stejně tak i dříve oblíbený smrk či borovice jsou nahrazovány bezúdržbovým modřínem, dubem a často také exotickými dřevinami. Dřevěné fasády jsou vertikální i horizontální, velmi často v kombinaci s jinými materiály.
Výborným fasádním materiálem je bezesporu také kámen, ideálně přírodní, používá se i umělý. Nádhernou fasádu vytvoříme také z lícového zdiva – např. z režných cihlových pásků. Oblíbeným materiálem jsou také deskové materiály – např. vláknocementové desky různých formátů, barev a povrchu. Méně obvyklé, avšak velmi zajímavé je ocelové opláštění oxidačními fasádními deskami, které k nám proudí ze skandinávie. Tyto mění barvu a odstín v závislosti na ročním období. Novinkou jsou například u tohoto druhu materiálu desky s plně integrovaným solárním panelem.